Jak zařídit ložnici, aby se vám v ní dobře spalo?

Kvalitní spánek zásadně ovlivňuje kvalitu našeho života. Dle posledních výzkumů Světové organizace spánkové medicíny má 35 % lidí pocit, že trpí nedostatkem spánku, což se odráží na jejich fyzickém a duševním zdraví. Chronická nespavost postihuje až 10 % dospělé populace, krátkodobé problémy uvádí 30-45 % lidí. Problémy se spánkem tak představují globální epidemii.

ciboch clanek loznice bydleni main
ciboch clanek loznice bydleni main

Existuje mnoho faktorů, které kvalitu spánku i samotného usínání ovlivňují. Bez ohledu na diagnózu k tomu může přispívat i uspořádání naší ložnice. Ložnice by měla být útočištěm a klidnou oázou, kde vládne ticho, pohoda a meditativní atmosféra. V dnešním článku se s vámi podělíme o 7 tipů, jak si ložnici zařídit, aby se vám v ní krásně spalo.

1. Vyčistěte a ukliďte prostor

Ložnice by měla sloužit pouze následujícím účelům – ke spánku, odpočinku a partnerské intimitě. Cokoliv jiného může kvalitu odpočinku negativně ovlivnit. Prvním krokem při auditu ložnice je proto odstranění všeho, co zde nepotřebujeme. Nepořádek působí na naši psychiku a způsobuje stres a úzkost. Při úklidu se zaměřte i na věci, které ukládáte pod postel. I když jsou mimo dohled, dle pravidel Feng Shui svou energií rozptylují.

Pokud nemáte dostatek úložného prostoru, doporučuje se v ložnici ukládat pouze věci související se spánkem, tedy prostěradla, ložní prádlo a polštáře. Zbavte se všech předmětů, které v ložnici nemají své místo, nebo jich je už přespříliš. Mohou to být knihy, elektronika, rozložené prádlo, cvičební pomůcky, hromádky účtů a pracovních dokumentů… Celý prostor by měl působit čistě a uspořádaně bez jakýchkoliv zbytečností. To samé se týká i nočních stolků, kam mají lidé ve zvyku věci odkládat a hromadit. Na nočním stolku můžete ponechat rozečtenou knihu nebo deník, fotografii, lampičku či květinu.

ciboch clanek loznice bydleni 1

2. Odstraňte elektroniku

Z ložnice se doporučuje odstranit i veškerou elektroniku. Nejen, že rozptyluje, ale její světlo a vyzařování může rovněž negativně spánek ovlivnit. Kabelové skříňky, digitální budíky a všudypřítomné kabely by neměly být součástí prostoru.

ciboch clanek loznice bydleni 2

3. Volte uklidňující barevné ladění

V ložnici se doporučuje využít paletu chladných odstínů, jako jsou světle modrá, šedá, stříbrná, zelenkavá či levandulová, dále pak neutrální odstíny. Studené barvy dle výzkumů snižují krevní tlak a srdeční frekvenci, mají uklidňující účinky. Pomohou tak naladit psychiku ke spánku. Na toto téma se dokonce prováděl průzkum.

Na vzorku 2 000 lidí, kteří měli ložnici v modrých barvách, bylo zjištěno, že spali v průměru optimálních 7 hodin 52 minut. Nejméně příznivě z toho průzkumu vzešly ložnice ve fialových barvách. Dobrou volbou jsou i uklidňující odstíny zelené – zelená barva zmírňuje stres a v umírněnějším ladění se stane skvělým průvodcem do říše snů. Zcela vyhnout byste se pak v ložnici měli agresivním a energickým barvám, jako je například červená, která zvyšuje srdeční tlak i tepovou frekvenci.

ciboch clanek loznice bydleni 3

4. Investujte do kvalitní matrace

Dobrá matrace může zlepšit váš spánek i vaše zdraví. Na matraci trávíme třetinu života, proto by investice do kvalitního spaní měla být nejvyšší prioritou. Měla by poskytovat rovnováhu mezi pohodlím a podporou našeho těla. Rozložení tělesné hmotnosti a udržení páteře v optimální poloze během spánku má vliv na naše držení těla i v běžném každodenním životě. Stejně důležitá je rovněž velikost matrace. Měla by mít rozměry takové, aby poskytla pohodlí vám i vašemu partnerovi. Vyplatí se proto investovat do tzv. king size varianty.

Dalším faktorem, který je třeba vzít v úvahu při výběru, je věk. Jak stárneme, kůže se stává méně pružnou, což zvyšuje i citlivost tlakový bodů. Měkčí varianty tak mohou být pohodlnější pro starší generace.

ciboch clanek loznice bydleni 4

5. Světlo nemá šanci

Světlo je nepřítelem spánku. Obzvláště v letním období, kdy je noc nejkratší, může být brzké svítání pro mnoho lidí problémem. Směřuje-li vaše ložnice na východní stranu, mohou vás první sluneční paprsky probouzet dříve, než byste si přáli. V takovém případě je vhodné do oken pořídit nepropustné rolety či závěsy, které prostor zatemní. V ložnici byste se rovněž měli vyhnout zářivkám a studeným světlům. Lampičky a tlumené osvětlení navodí tu správnou atmosféru.

ciboch clanek loznice bydleni 5

6. Snížení hlučnosti

Věděli jste, že snížit hlučnost vám pomohou například koberečky a nejrůznější tkaniny, které akustiku v místnosti utlumí? Ideální je také čalouněný nábytek, zejména postele s čalouněným čelem. Koberce můžete umístit pod spodní dvě třetiny postele. Ráno pak budete mít „měkké“ vstávání a pokud máte dřevěnou podlahu, nebudete tak rušit partnera, který ještě spí.

ciboch clanek loznice bydleni 6

7. Příjemné materiály

Ložní prádlo je třešinkou na dortu celé ložnice. Vybírejte si kvalitní materiály – hebké, měkké a prodyšné. Ideálně opět v neutrálním, uklidňujícím, a ne příliš křiklavém barevném provedení. Klasikou je bavlněné povlečení, které patří mezi nejoblíbenější materiály díky svým optimálním vlastnostem, navíc vyhovuje i citlivé pokožce.

Opravdové pohodlí vám zaručí satén, který působí luxusním dojmem. Je velice hebký a měkký na dotek, hodí se i do parných letních měsíců. Flanel s jeho vysoce hřejivými vlastnostmi zase oceníte v chladných zimních měsících.

ciboch clanek loznice bydleni 7

Rubriky: Rady a tipy

Rychlý kontakt:

Sdílet článek:

Mohlo by vás zajímat

Podívejte se na mé další články

Jak úspěšně prodat byt? Home staging
Rady a tipy, Reality
8
oko

Jak úspěšně prodat byt?

Obsah článku Správná cena prodáváSpecifika každého bytu a jejich dopad na tržní cenuJak dlouho by měl prodej trvat?Na co myslet ještě před zveřejněním…
zdenek ciboch clanek jak pronajimat byt 2
Rady a tipy
10
oko

Jak pronajímat byt? Základní tipy II

Pokud jste nečetli první díl, tak ten najdete zde: Jak pronajímat byt? Základní tipy Obsah článku Jaké jsou povinnosti pronajímatele nemovitosti?Jaké má…
Jak úspěšně prodat byt? Home staging

Jak úspěšně prodat byt?

zdenek ciboch clanek jak pronajimat byt 2

Jak pronajímat byt? Základní tipy II