Nástrahy při koupi chalupy

Pořízení vysněné chalupy se může snadno proměnit v noční můru. Stačí zanedbat prověřování důležitých parametrů a spolehnout se na informace od prodávajícího. Přitom by stačilo mít k ruce realitního profesionála, který nemovitost důkladně prověří.

ciboch clanek koupe chalupy
ciboch clanek koupe chalupy

Zájem o chaty a chalupy je v posledních letech mimořádný. Běžně se o koupi jediného objektu uchází i několik desítek zájemců. V letošním roce se dá sice vzhledem k aktuální situaci očekávat lehké opadnutí zájmu, tím spíš by ale případní zájemci měli být opatrní. U rekreačních objektů totiž často více než jinde platí, že nezkušený zájemce může snadno narazit

Pozor na zdroj a kvalitu vody

Některé problémy zájemce napadnou hned na prohlídce. Jednou z nich je zdroj vody. Je totiž velký rozdíl, pokud je chalupa připojena na veřejný vodovod nebo má vlastní studnu. V posledních letech jsou častější problémy se suchem a poklesem hladiny spodních vod. Snadno se tak stane, že ačkoliv byla předchozí sezónu ve studně voda, nyní zeje prázdnotou. V případě chybějícího alternativního řešení bude nutné nechat studnu prohloubit, což s sebou nese náklady v desítkách tisíc korun. Jestli studna zcela chybí, investice násobně vzroste, přičemž se neobejdete bez stavebního povolení. V některých lokalitách si navíc studnu nevybudujete, protože je to zakázáno. Pokud má chata nějaký zdroj vody, je třeba si nechat udělat rozbor jeho kvality. Nepozornému kupujícímu se snadno může stát, že koupí chalupu, kde místní voda bude vhodná tak maximálně na zalévání trávníku.

Příjezdová cesta nebo cizí pozemek

Komplikace ale mohou nastat i u tak banálních věcí jako je například příjezdová cesta k nemovitosti. Nový majitel by si měl ověřit, zda je součástí pozemku. Pokud tomu tak není, může to způsobit naprosto nečekané problémy.

„Setkal jsem se i s případy, kdy se na pozemek dlouhá léta jezdilo přes cestu, která byla ve vlastnictví jiného majitele. Dokud se pozemek neprodal, nebyl s příjezdem problém. Pak se ovšem vše změnilo“.

V případě, že na pozemek nevede jiná cesta, lze se domáhat práva nezbytné cesty, což v nejkrajnějším případě může znamenat i dlouholetý spor. Bude-li na pozemek jiný přístup, právo nezbytné cesty nelze uplatnit a majitel musí jezdit jinudy. Dokonce ani pozemek, na kterém stojí chalupa, nemusí patřit stejnému majiteli. I to může do budoucna přinést nečekané problémy.

Sušárnu banka financovat nemůže

Existuje celá řada dalších problematických bodů, které laik nemá šanci včas odhalit. Jedním z nich je také stav na katastru nemovitostí, kde je nutné důkladně prověřit, zda nemovitost ve skutečnosti odpovídá stavu, ve kterém je na katastr zanesena a jak je zkolaudována.

„Setkal jsem se například se situací, kdy na první pohled pěkná chalupa byla v katastru nemovitostí zanesena jako sušárna nebo sklad. V takovém případě není z hlediska zákona určena pro obývání a banka na ni nemůže poskytnout hypotéku“. Snadno tak může nastat problém s financováním a zájemce musí od koupě nakonec odstoupit.

Jaké další záludnosti mohou koupi vysněné chalupy zkomplikovat si řekneme v pokračování článku. Mezitím se můžete nechat inspirovat mou nabídkou prověřených nemovitostí.

Rubriky: Rady a tipy

Rychlý kontakt:

Sdílet článek:

Mohlo by vás zajímat

Podívejte se na mé další články

zdenek ciboch clanek prodej nemovitosti s maklerem
Rady a tipy
10
oko

Proč prodej nemovitosti svěřit makléři?

Obsah článku Prodej skýtá mnoho nástrahNa pomoc přichází makléřJdeme hledat kupceKompletní servis až do konce Prodej skýtá mnoho nástrah Pokud se chystáte…
Jak úspěšně prodat byt? Home staging
Rady a tipy, Reality
8
oko

Jak úspěšně prodat byt?

Obsah článku Správná cena prodáváSpecifika každého bytu a jejich dopad na tržní cenuJak dlouho by měl prodej trvat?Na co myslet ještě před zveřejněním…
zdenek ciboch clanek prodej nemovitosti s maklerem

Proč prodej nemovitosti svěřit makléři?

Jak úspěšně prodat byt? Home staging

Jak úspěšně prodat byt?