Úschova peněz u realitní kanceláře – ano či ne?

Nový realitní zákon, který by mohl začít platit už v první polovině roku 2020, by měl vymezit podmínky pro nejdiskutovanější bod celého jeho znění – úschovu peněz. Výsledek sice zcela jasně nestanovuje, kdo může tuto službu vykonávat, pro klienty se ale bude jednat o pozitivní změnu, neboť dojde k nastavení přísných pravidel a regulí, za jakých podmínek může být úschova poskytnuta.

Nový realitní zákon, který by mohl začít platit už v první polovině roku 2020, by měl vymezit podmínky pro nejdiskutovanější bod celého jeho znění – úschovu peněz.

safe 913452 960 720
safe 913452 960 720

Dle nového zákona makléř nesmí nabízet jinou úschovu než u banky, notáře, advokáta či exekutora. To je rozhodně velký posun. Pokud se ale sám klient nakonec bude dožadovat o úschovu u realitní kanceláře, ta mu může nakonec takovou službu poskytnout.

Transparentnost na prvním místě

V novém zákoně úschova peněz u realitních kanceláří dostane jasná pravidla a bude podléhat přísným kontrolám, v tomto ohledu tedy mohou být klienti klidnější. „Zákon má velký regulační přínos. Realitní kanceláře, které budou chtít i nadále zajišťovat klientům finanční úschovu, budou muset ke každé úschově zřídit speciální samostatný bankovní účet,“ vysvětluje Jan Štohanzl, jeden z majitelů RE/MAX G8 Reality.

Finance z jednotlivých úschov tak budou odděleny od dalších aktiv firmy a nebude snadné je jakkoliv zneužít, či s nimi nakládat, jako tomu mohlo být doposud. Celý proces bude transparentnější a bude zároveň podléhat přísným kontrolám i velkým sankcím v případě zneužití.

Pravidlo dvojité kontroly

„Tento administrativně náročný proces tak podle mého donutí i menší realitky převést úschovy k institucím, které se na finanční transakce tohoto typu specializují a mají jasně stanovená pravidla a podmínky, jak s penězi zacházet. RE/MAX tak ostatně činil doposud, neboť nám toto řešení stále přijde jako nejbezpečnější a nejprofesionálnější. Peněžní úschovu pro nás zajišťují pouze prověření dodavatelé – renomované advokátní a notářské kanceláře,“ vysvětluje Jan Štohanzl.

„Peněžní úschovu nepovažujeme za realitní službu, i proto je nanejvýše nutné mít celý proces transparentně ošetřený. V RE/MAX G8 Reality máme nastaveno pravidlo dvojité kontroly. To znamená, že jakoukoliv transakci týkající se manipulace s penězi vždy musejí stvrzovat podpisem hned dva advokáti, čímž se ještě více snižuje riziko zneužití,“ popisuje speciální službu navíc pro klienty Jan Štohanzl.

Shrnutí na závěr

Z pohledu klienta se nic nemění, pokud bude řešit úschovu peněz přes advokátní či notářskou kancelář nebo banku. To je i varianta, ke které se jako RE/MAX přikláníme a doporučujeme ji. Pozitivem nového zákona je ale fakt, že pro peněžní úschovu provozovanou realitními kancelářemi budou nově stanovena přísná regulační pravidla, díky kterým dojde k větší ochraně klientů a zamezení se tak zneužívání těchto finančních prostředků.

Pozn.: Návrh zákona prošel v pátek 8. listopadu 2019 posledním čtením Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, nyní čeká na schválení Senátem ČR a podpis prezidenta. Pokud se tak stane, platit by mohl začít už v první polovině roku 2020.

Rubriky: Reality

Rychlý kontakt:

Sdílet článek:

Mohlo by vás zajímat

Podívejte se na mé další články

Výhody dlouhodobého pronájmu nad krátkodobým
Reality
8
oko

Výhody dlouhodobého pronájmu nad krátkodobým

Když vlastníte nemovitost a rozhodujete se, zda ji pronajímat krátkodobě nebo dlouhodobě, je důležité zvážit, jaký přístup je konkrétně pro vás vhodnější. Chcete…
zdenek ciboch prace maklere
Rady a tipy
5
oko

Jak vypadá práce realitního makléře?

Obsah článku Kdo je vlastně realitní makléř?Co dalšího má realitní makléř na starost? Kdo je vlastně realitní makléř? Realitní makléř je odborník,…
Výhody dlouhodobého pronájmu nad krátkodobým

Výhody dlouhodobého pronájmu nad krátkodobým

zdenek ciboch prace maklere

Jak vypadá práce realitního makléře?